Urmăriți-ne pe Facebook!

 

 

Programul slujbelor

SÂMBĂTĂ și în ajunul sărbătorilor

  • Ora 17:00: Vecernia

DUMINICĂ și în Sărbători

  • Ora 08:00: Sf. Liturghie

   

 

Vizitatori

Free counters!

Părinților, să le arătați neîncetat copiilor, iubirea voastră. Nu, însă, acea formă de iubire exprimată prin bomboane și prin cedarea la oricare dintre cererile lor, ci prin iubirea înțeleaptă, din inimă, care să urmărească doar binele lor. Când copilul simte o astfel de iubire ascultă nu de frică, ci din respect.Nu ramâneți indiferenți față de bucuriile și tristețile copiilor voștri. Nu spuneți niciodată, că pentru voi copiii sunt o greutate și un chin. Nu arătați niciodată că orice jertfă pentru binele lor este prea mare, sau prea grea pentru voi.

Dăruiți-le tot ceea ce le este necesar cu bucurie și căldură sufietească. Cum poate un copil să iubeasca pe acel părinte, care îi dă bombănind o bucată de pâine? Oferiți-le din când în când copiilor și acele mici bucurii și satisfacții. Un dar de sărbători sau de ziua numelui întărește iubirea lor.

Încercați să câștigați inima copilului vostru, dezvoltând o relație bazată pe sinceritate și încredere reciprocă. Suspiciunea și lipsa de încredere ucid dragostea. Nu adaugați la pedepsele cuvenite expresii jignitoare și observații care rănesc. Un astfel de comportament asuprește inima și distruge orice urmă de iubire.

Părinților! Mai întâi să îi învățați pe copii voștri că trebuie să vă asculte, deoarece aceasta este voia lui Dumnezeu. Aveți grijă din timp să nu răsară în inima lor buruiana alintării. Nu îngăduiți nicio formă de îndărătnicie și de obrăznicie. Nu le dați tot ceea ce vă cer. Obișnuiți-i cu reținerea, cumpătarea și economia.

Cereți-le să facă îndată și cu exactitate ceea ce le-ați poruncit. Să nu fie nevoie să mai repetați aceeași indicație. Nu le cereți însă niciodată, să facă ceva care le depășește puterile. Fiți constanți în atitudinea voastră și nu le îngăduiți astăzi, ceea ce ieri le-ați interzis. Nu va contraziceți unul cu celălalt în fața copiilor. Aveți grijă ca respectul copiilor voștri să fie un sentiment de durată, evitând orice gest care l-ar putea zdruncina.

În sfârșit, nu uitați niciodată să invocați binecuvântarea lui Dumnezeu, în lucrarea de educare a copiilor voștri. Numai astfel, străduințele, grija și lupta voastră vor fi încununate de succes.

Preasfințitul Irineu, Episcop de Ecaterinburg și Irbițk

Mamă, ai grijă! Călăuziri pentru creșterea și educarea ortodoxă a copiilor

Editura Egumenița, Galați, 2010

Începerea reparației capitale a veșmântăriei la Biserica din satul Ucr...
19 Iul 2017 07:21 - Pr.Serghei

Cu ajutorul lui Dumnezeu și-a unei creștine a fost posibel începerea reparației capitale a veșmântăriei [ ... ]

EvenimenteRead more...
Cât bine aduce credința puternică a apropiaților noștri
16 Iul 2017 18:52 - Pr.Serghei
Cât bine aduce credința puternică a apropiaților noștri

În Duminica a VI-a după Cincizecime, a Vindecării slăbănogului din Capernaum, preotul-paroh Serghei [ ... ]

EvenimenteRead more...
Când un om se duce la Biserică să se roage, pașii lui sunt numărați de...
23 Iun 2017 08:27 - Pr.Serghei
Când un om se duce la Biserică să se roage, pașii lui sunt numărați de sfinții îngeri

Într-o noapte, vede fericitul Nifon al Constanţianei, în vis, că se afla într-o casă mare și lungă. [ ... ]

Cuvinte duhovniceștiRead more...
Părinților, încercați să câștigați inima copiilor voștri prin dragoste...
23 Iun 2017 08:16 - Pr.Serghei
Părinților, încercați să câștigați inima copiilor voștri prin dragoste și sinceritate

Părinților, să le arătați neîncetat copiilor, iubirea voastră. Nu, însă, acea formă de iubire [ ... ]

FamilieRead more...
Să nu munciți fără a vă ruga!
18 Iun 2017 17:29 - Pr.Serghei
Să nu munciți fără a vă ruga!

Ori în biserică de eşti, ori în casa ta, ori în ţarină, ori de paşti oi, ori de zideşti sau clădeşti, [ ... ]

Cuvinte duhovniceștiRead more...

Citate ortodoxe

Copyright © 2015 - 2017 Parohia Ucrainca - Toate drepturile rezervate.