Urmăriți-ne pe Facebook!

 

 

Programul slujbelor

SÂMBĂTĂ și în ajunul sărbătorilor

  • Ora 17:00: Vecernia

DUMINICĂ și în Sărbători

  • Ora 08:00: Sf. Liturghie

   

 

Vizitatori

Free counters!

Părinților, să le arătați neîncetat copiilor, iubirea voastră. Nu, însă, acea formă de iubire exprimată prin bomboane și prin cedarea la oricare dintre cererile lor, ci prin iubirea înțeleaptă, din inimă, care să urmărească doar binele lor. Când copilul simte o astfel de iubire ascultă nu de frică, ci din respect.Nu ramâneți indiferenți față de bucuriile și tristețile copiilor voștri. Nu spuneți niciodată, că pentru voi copiii sunt o greutate și un chin. Nu arătați niciodată că orice jertfă pentru binele lor este prea mare, sau prea grea pentru voi.

Dăruiți-le tot ceea ce le este necesar cu bucurie și căldură sufietească. Cum poate un copil să iubeasca pe acel părinte, care îi dă bombănind o bucată de pâine? Oferiți-le din când în când copiilor și acele mici bucurii și satisfacții. Un dar de sărbători sau de ziua numelui întărește iubirea lor.

Încercați să câștigați inima copilului vostru, dezvoltând o relație bazată pe sinceritate și încredere reciprocă. Suspiciunea și lipsa de încredere ucid dragostea. Nu adaugați la pedepsele cuvenite expresii jignitoare și observații care rănesc. Un astfel de comportament asuprește inima și distruge orice urmă de iubire.

Părinților! Mai întâi să îi învățați pe copii voștri că trebuie să vă asculte, deoarece aceasta este voia lui Dumnezeu. Aveți grijă din timp să nu răsară în inima lor buruiana alintării. Nu îngăduiți nicio formă de îndărătnicie și de obrăznicie. Nu le dați tot ceea ce vă cer. Obișnuiți-i cu reținerea, cumpătarea și economia.

Cereți-le să facă îndată și cu exactitate ceea ce le-ați poruncit. Să nu fie nevoie să mai repetați aceeași indicație. Nu le cereți însă niciodată, să facă ceva care le depășește puterile. Fiți constanți în atitudinea voastră și nu le îngăduiți astăzi, ceea ce ieri le-ați interzis. Nu va contraziceți unul cu celălalt în fața copiilor. Aveți grijă ca respectul copiilor voștri să fie un sentiment de durată, evitând orice gest care l-ar putea zdruncina.

În sfârșit, nu uitați niciodată să invocați binecuvântarea lui Dumnezeu, în lucrarea de educare a copiilor voștri. Numai astfel, străduințele, grija și lupta voastră vor fi încununate de succes.

Preasfințitul Irineu, Episcop de Ecaterinburg și Irbițk

Mamă, ai grijă! Călăuziri pentru creșterea și educarea ortodoxă a copiilor

Editura Egumenița, Galați, 2010

Internetul și mântuirea
04 Sep 2017 18:05 - Pr.Serghei
Internetul și mântuirea

Teologii severi descoperă în televiziuni mai degrabă efecte distrugătoare de suflete decât beneficii, [ ... ]

ÎnvățăturiRead more...
Sfaturi din inimă pentru toți tinerii
04 Sep 2017 18:01 - Pr.Serghei
Sfaturi din inimă pentru toți tinerii

Dragii mei tineri, voi sunteți în floarea vârstei, trăiți-vă tinerețea! E a voastră! Și trebuie [ ... ]

Conferințe DuhovniceștiRead more...
Tânărul de astăzi nu mai știe ce înseamnă cu adevărat dragostea
04 Sep 2017 17:55 - Pr.Serghei
Tânărul de astăzi nu mai știe ce înseamnă cu adevărat dragostea

Egoist și individualist, ghidat numai de propriile interese și plăceri, tânărul crescut în fața [ ... ]

Cuvinte duhovniceștiRead more...
Dacă bârfești, chiar dacă nu mănânci nimic, tot în iad te duci
04 Sep 2017 17:49 - Pr.Serghei
Dacă bârfești, chiar dacă nu mănânci nimic, tot în iad te duci

Cel ce posteşte de bucate, posteşte zădarnic dacă postul lui nu este însoţit şi de postul celălalt, [ ... ]

Cuvinte duhovniceștiRead more...
Sfânta Împărtășanie, cea mai mare minune lăsată de Hristos
04 Sep 2017 17:45 - Pr.Serghei
Sfânta Împărtășanie, cea mai mare minune lăsată de Hristos

Prețuiește după vrednicie cea mai mare minune a lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, cea care [ ... ]

Cuvinte duhovniceștiRead more...

Citate ortodoxe

Copyright © 2015 - 2017 Parohia Ucrainca - Toate drepturile rezervate.